Rok Caritas

Warszawa: rozpoczął się Międzynarodowy Kongres Opieki Domowej

Ok. 80 przedstawicieli z 14 krajów uczestniczy w Międzynarodowym Kongresie Opieki Domowej Caritas w Konstancinie Jeziornej k. Warszawy.

Ok. 80 przedstawicieli z 14 krajów uczestniczy w Międzynarodowym Kongresie Opieki Domowej Caritas w Konstancinie Jeziornej k. Warszawy. Honorowym gościem pięciodniowej imprezy jest sekretarz generalny Caritas Europa Herman Icking. W Polsce jest ponad 130 Stacji Opieki Caritas.



Głównym celem kongresu jest przybliżenie idei Stacji Opieki Caritas krajom Europy Środkowo-Wschodniej. Uczestnicy spotkania zapoznają się również z zasadami organizowania stacji, a także z kierunkami polityki zdrowotnej i socjalnej w różnych krajach Europy. Zwiedzą również jedną ze Stacji Opieki Caritas. Gośćmi spotkania będą m.in. przedstawiciele polskiego rządu, samorządów, Kas Chorych, Caritas diecezjalnych i z proboszczami parafii, na terenie których działają Stacje.



Stacje Opieki Caritas są niepublicznymi zakładami opieki zdrowotnej stanowiącymi nowoczesną i profesjonalną formę pielęgnacji i rehabilitacji pacjenta w domu. Pielęgniarki realizują w domu pacjenta i w ambulatorium Stacji wszelkie zadania wynikające z kompetencji pielęgniarki środowiskowo-rodzinnej. Pracownicy Stacji zapewniają pacjentowi i jego rodzinie opiekę pielęgniarską obejmującą nie tylko sferę fizyczną ale również duchową i socjalną. Dzięki ich opiece czas pobytu pacjenta w szpitalu zostaje skrócony do koniecznego minimum.



Caritas Polska jest pełnoprawnym członkiem Caritas Europa. Od czerwca 1999 roku jest ona wiceprzewodniczącą Caritas Europa oraz członkiem Komitetu Wykonawczego Caritas Internationalis. Caritas Europa ma swoje biuro w Brukseli. Przewodniczącym Caritas Europa jest bp William Kenney ze Sztokholmu, a sekretarzem generalnym prałat Hermann Icking. Dyrektorem Caritas Polskiej jest ks. Wojciech Łazewski.



Wśród kilkuset placówek Caritas w Polsce można wymienić: 11 domów samotnej matki, w których znajdują schronienie kobiety w ciąży odrzucane we własnym środowisku, 15 świetlic dla dzieci i młodzieży oraz ok. 100 ochronek dla przedszkolaków, 5 domów stałego pobytu dla dzieci opuszczonych, 41 ośrodków wypoczynkowych dla osób starszych i niepełnosprawnych, 4 ośrodki rehabilitacyjne dla niepełnosprawnych, 13 warsztatów terapii zajęciowej, 5 domów dziennego pobytu dla osób niepełnosprawnych oraz kilka zakładów pracy chronionej. 133 stacje opieki Caritas służą pomocą tysiącom chorych, a 11 hospicjów sprawuje opiekę nad osobami w stanie terminalnym.



Dla osób bezdomnych Caritas prowadzi 10 schronisk w największych polskich miastach, a dla ubogich założyła 137 bezpłatnych kuchni. W Białymstoku, Lublinie, Wrocławiu i w Zgorzelcu Caritas powołała biura informacyjne, które specjalizują się w pomocy głównie prawnej i doradczej imigrantom, pochodzącym przeważnie z terenów b. ZSRR. Podczas wakacji Caritas organizuje wypoczynek dla dzieci z ubogich rodzin.



Najbardziej spektakularnym przedsięwzięciem Caritas w Polsce jest Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom. Świeca Caritas zapalona na wigilijnym stole ma być symbolem pamięci o tych najmłodszych, którym brakuje rodzinnego ciepła. W 1997 roku w ramach tej akcji rozprowadzono 3,5 mln świec, co przyniosło 8,4 mln złotych. W 1998 roku 10 groszy z każdej świecy Caritas zostało przeznaczone na pomoc dzieciom w Rwandzie i w krajach Ameryki Środkowej dotkniętych huraganem.



Niezwykłą prężność organizacyjną wykazała Caritas Polska podczas powodzi, jaka nawiedziła południowe i zachodnie tereny kraju latem 1977 roku. Zebrała wówczas ponad 105 mln złotych, co usytuowało ją na pierwszym miejscu wśród instytucji niosących pomoc poszkodowanym.



Caritas Polska świadczy szeroką pomoc zagraniczną. Ok. 2 mln złotych zebrano w ramach akcji Caritas Polska i II Programu TVP "Pomóżmy Polakom na Wschodzie", jesienią 1995 roku. W tym samym roku podobna suma została zebrana przez Caritas na pomoc Czeczenii, ogarniętej wówczas wojną. Od trzech lat Caritas Polska niesie też pomoc ofiarom wojny w Rwandzie. W ubiegłym roku zaangażowała się również w pomoc ofiarom powodzi w Korei Północnej.



Oprócz Caritas akcję charytatywną Kościoła prowadzą liczne zgromadzenia zakonne, które prowadzą 232 placówki lecznicze i opiekuńcze.