Zakończył się Międzynarodowy Kongres Opieki Domowej Caritas
Wtorek, 06 Czerwca 2000 15:30
W Konstancinie-Jeziornej k. Warszawy zakończył się 2 czerwca Międzynarodowy Kongres Opieki Domowej Caritas.W Konstancinie-Jeziornej k. Warszawy zakończył się 2 czerwca Międzynarodowy Kongres Opieki Domowej Caritas. W spotkaniu uczestniczyło około 80 osób z 14 krajów, w tym przedstawiciele Caritas, instytucji rządowych oraz kas chorych i ich zagranicznych odpowiedników.
Celem spotkania było przybliżenie idei Stacji Opieki Caritas krajom Europy Środkowo-Wschodniej oraz przygotowanie wzorcowego projektu otwarcia stacji opieki. Przez pierwsze dwa dni uczestnicy kongresu słuchali referatów na temat działania stacji opieki i ich miejsca w systemie opieki zdrowotnej. Trzeciego dnia rozjechali się do ośmiu Stacji Opieki Caritas, by zobaczyć w praktyce ich funkcjonowanie. Przez ostatnie dwa dni, między innymi w grupach narodowych, zajmowali się opracowaniem wzorcowego projektu otwarcia takiej stacji dla danego kraju. Teraz uczestnicy kongresu wrócą do własnych krajów i tam będą próbowali wdrażać nowe rozwiązania. Postanowili też organizować co 2-3 lata podobne kongresy.
Uczestnicy spotkania zwracali szczególną uwagę na to, że podopieczni stacji opieki potrzebują oprócz pomocy pielęgniarskiej zwykłego serca. - W niektórych krajach mogą istnieć lepsze lub gorsze systemy opieki zdrowotnej, jednak nawet w najlepszym systemie człowiek, któremu nie okaże się serca, będzie cierpiał - powiedział KAI wicedyrektor Caritas Polska o. Hubert Matusiewicz.
Stacje Opieki Caritas są niepublicznymi zakładami opieki zdrowotnej, umożliwiającymi rehabilitację i opiekę nad pacjentem w jego własnym domu, gdy stan zdrowia chorego wymaga opieki pielęgniarskiej, a nie stałej obecności lekarza. Pacjent nie zajmuje miejsca w szpitalu, nie musi też przeprowadzać się do domu opieki społecznej, by mieć możliwość rehabilitacji.
Placówki Caritas zapewniają chorym szereg usług pielęgnacyjnych, takich jak codzienna toaleta, przeprowadzanie prostych badań i zabiegów, niwelowanie skutków odleżyn, rehabilitacja czy opatrywanie ran. Czynności te wykonują zatrudnione przez Caritas pielęgniarki, które dodatkowo ukończyły specjalny kurs. Stacje opieki zajmują się też opieką socjalną. Gdy chora osoba nie jest w stanie zrobić tego sama, wolontariusze Caritas mogą zrealizować recepty, zrobić zakupy, sprzątnąć mieszkanie, przynieść węgiel lub po prostu porozmawiać.
W Polsce działa ponad 150 stacji opieki Caritas. Pierwsza z nich powstała 12 października 1992 w Dobrzeniu Wielkim k.Opola.