Rok Caritas

Wakacyjna akcja Caritas 2000

Podobnie jak w latach ubiegłych również w roku 2000 Caritas diecezjalne, parafialne zespoły Caritas i Caritas Polska organizują letni wypoczynek dla dzieci z rodzin ubogich, wielodzietnych, zagrożonych patologiami oraz dla dzieci niepełnosprawnych i miesz

Podobnie jak w latach ubiegłych również w roku 2000 Caritas diecezjalne, parafialne zespoły Caritas i Caritas Polska organizują letni wypoczynek dla dzieci z rodzin ubogich, wielodzietnych, zagrożonych patologiami oraz dla dzieci niepełnosprawnych i mieszkających w domach dziecka.



W 2000 roku na wakacjach Caritas będzie wypoczywało ok. 70 tys. dzieci. Ponadto Caritas Archidiecezji Krakowskiej organizuje wczasorekolekcje dla 300 osób starszych i chorych.



Akcją wakacyjną są objęte również dzieci ze Wschodu (głównie ze środowisk polonijnych). Od 1991 roku do dziś jest realizowany program wakacji Caritas w Polsce dla dzieci z terenów skażonych przez elektrownię atomową w Czernobylu. W 2000 roku na koloniach Caritas będzie odpoczywało ponad 2 tys. dzieci z Białorusi, Ukrainy, Litwy, Łotwy, Mołdawii, Rosji, Kazachstanu, Rumunii. Dzieci z rodzin polonijnych będą miały możliwość doskonalenia znajomości języka polskiego.



Personel pedagogiczny, medyczny i gospodarczy Caritas pracuje w znacznej większości nieodpłatnie. W bieżącym roku w wakacyjną akcję Caritas zaangażowało się aż ok. 5700 wolontariuszy - o 25% więcej w porównaniu z ubiegłymi latami. Wśród osób nieodpłatnie wspierających organizację letniego wypoczynku dzieci znalazła się duża liczba studentów, pedagogów, psychologów, księży, sióstr zakonnych, alumnów seminariów duchownych.



Dzięki dużemu zaangażowaniu wolontariuszy, koszty pobytu dzieci na wakacjach Caritas są niewielkie. Jeden dzień pobytu jednej osoby kosztuje - w zależności od charakteru kolonii - od 18 zł (np. kolonie wypoczynkowe) do 50 zł (np. kolonie rehabilitacyjne). W skali ogólnokrajowej Caritas pokrywa ok. 85 % kosztów związanych z wyżywieniem dzieci, środkami czystości, programami szkoleniowymi i leczniczymi, transportem, wycieczkami i zakupami niezbędnych rzeczy dla dzieci.



Na organizowanie kolonii, Caritas pozyskuje środki finansowe z kilku źródeł. Są nimi: Wigilijne Dzieło Pomocy Dzieciom, samorządy lokalne, Kuratoria, MEN, sponsorzy. Fundusze pozyskane z Wigilijnego Dzieła Pomocy Dzieciom pozwalają na sfinansowanie - w zależności od Caritas diecezjalnej - od 20% do 90% całości wakacji letnich. Środki pochodzące od uczestników kolonii stanowią w skali kraju kilkanaście procent budżetu kolonii.



Tegoroczny sezon kolonijny będzie trwał przez cały okres wakacji szkolnych. Kwalifikacji dzieci na wyjazdy najczęściej dokonują specjalnie powoływane komisje, w skład których wchodzą między innymi pedagodzy szkolni, nauczyciele, katecheci, pracownicy socjalni, przedstawiciele parafialnych zespołów charytatywnych, sołtysi, przedstawiciele komitetów osiedlowych. Turnusy odbywają się w ośrodkach kolonijnych Caritas lub innych udostępnionych na ten cel. Ośrodki te najczęściej położone są nad morzem lub w górach. Wiek dzieci objętych wakacyjną akcją Caritas waha się w granicach od 5 do 15 lat.



Kolonie Caritas zapewniają nie tylko wakacyjny wypoczynek, całodobowe utrzymanie i opiekę, ale także umożliwiają naukę właściwego zachowania, nabycie nawyków grzecznościowych, przygotowują do życia w społeczeństwie. Często istnieje możliwość zdobycia karty pływackiej i rowerowej.



Głównymi celami wakacyjnej akcji Caritas są:



1. Dożywianie dzieci.
2. Poprawa stanu zdrowia i kondycji fizycznej.
3. Poprawa sytuacji materialnej rodzin wielodzietnych.
4. Kształtowanie umiejętności właściwego zachowania.
5. Uwrażliwienie na potrzeby innych ludzi.
6. Zapoznanie dzieci z nowymi grami i zabawami.
7. Oderwanie ich od często patologicznych środowisk, w których żyją.



Pieniądze przeznaczone na wsparcie działań Caritas można wpłacać na konto:



Caritas Polska
01-015 Warszawa, Skwer Kard. Stefana Wyszyńskiego 6
Bank Millenium S.A. 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384



Od wpłat gotówkowych na powyższe konto, dokonanych w oddziałach PKO BP, bank nie pobiera prowizji.