Mikołów: otwarcie Zakładu Aktywności Zawodowej dla niepełnosprawnych
Piątek, 23 Kwietnia 2004 22:56
Caritas Archidiecezji Katowickiej
W jedynym z największych w Polsce ośrodków dla niepełnosprawnych, w Mikołowie - Borowej Wsi, otwarto 20 kwietnia uroczyście Zakład Aktywności Zawodowej.Mikołów - Borowa Wieś, 20.04.2004
W jedynym z największych w Polsce ośrodków dla niepełnosprawnych, w Mikołowie - Borowej Wsi, otwarto 20 kwietnia uroczyście Zakład Aktywności Zawodowej. Zakład otwarty o ośrodku należącym do Caritas Archidiecezji Katowickiej jest drugą tego typu placówką na Śląsku i ósmą w Polsce. Zakłąd będzie zajmował się m.in. hodowlą trzody chlewnej.
Poświęcenia zakładu dokonał metropolita katowicki abp Damian Zimoń w obecności wicewojewody śląskiego Teresy Randak. - Zakłady aktywności zawodowej wypełniają pewną lukę - zauważył dyrektor katowickiej Caritas ks. Krzysztof Bąk. Działalność terapeutyczna zakładów polega bowiem na konkretnej produkcji, np. w Borowej Wsi jest to hodowla bydła i trzody chlewnej oraz uprawa warzyw w tunelach foliowych.
Jednak efekt ekonomiczny nie jest najistotniejszy, bo działalność ta z założenia jest dotowana. Ważniejsze jest, że 24 zatrudnionych tam niepełnosprawnych przez niespełna 4 godziny dziennie uczy się pracy w warunkach podobnych do tych, jakie panują u innych pracodawców.
Mają też z tego pewien dochód. Jeśli ich sprawność zawodowa i społeczna się podniesie, będą mogli podjąć pracę w zakładzie pracy chronionej, który jest wyższym stopniem systemu usprawniania i zatrudniania niepełnosprawnych. Stopień niższy, wymagający mniejszej sprawności to warsztaty terapii zajęciowej.
Zarówno te warsztaty, jak i zakłady pracy chronionej są licznie i od dawna obecne w ofercie skierowanej w Polsce do osób niepełnosprawnych. Zakładów aktywności zawodowej jeszcze niedawno w ogóle nie było. Obecnie jest ich w całym kraju zaledwie osiem, z tego dwa znajdują się w województwie śląskim. - Kulturę narodu określa to, jak dba on o niepełnosprawnych - stwierdził abp Zimoń.
Placówka w Borowej Wsi jest częścią ośrodka Caritas dla niepełnosprawnych “Miłosierdzie Boże”, który - jak mówi ks. Bąk - jest największą tego typu placówką w kraju. Składa się na niego dom pomocy społecznej, warsztaty terapii zajęciowej, filia szkoły specjalnej, niepubliczny zakład opieki zdrowotnej oraz powstały w grudniu ubiegłego roku zakład aktywności zawodowej.
Niektórzy spośród około 400 podopiecznych ośrodka pracują w pobliskim zakładzie pracy chronionej. Uruchomienie i działalność zakładu aktywności zawodowej było możliwe dzięki pomocy finansowej Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych oraz władz samorządowych województwa śląskiego.