Rok Caritas

Poświęcenie Stacji Opieki Caritas w Krakowie

Caritas Archidiecezji Krakowskiej

3 listopada o godz. 10.00 Metropolita Krakowski, ks. kard. Franciszek Macharski poświęcił nową stację opieki Caritas, powstałą w Krakowie przy ul. Bronowickiej 78.

3 listopada o godz. 10.00 Metropolita Krakowski, ks. kard. Franciszek Macharski poświęcił nową stację opieki Caritas, powstałą w Krakowie przy ul. Bronowickiej 78.

Na poświęceniu obecni byli: wicedyrektor Wydziału Zdrowia i Spraw Społecznych Małopolskiego Urzędu Wojewódzkiego Albin Janik, dyrektor MOPS w Krakowie mgr Józefa Grodecka, przewodniczący Zarządu i Rady Dzielnicy VI Miasta Krakowa dr Bogusław Gruszka, przewodnicząca Komisji Zdrowia Dzielnicy VI Maria Kowalczyk, proboszczowie okolicznych parafii oraz parafii z Wieliczki i Zakopanego, w których działają stacje opieki Caritas, a także pracownicy i wolontariusze Caritas Archidiecezji Krakowskiej.

Po przeczytaniu fragmentu Ewangelii o uzdrowieniach dokonywanych przez Jezusa Metropolita Krakowski zwrócił uwagę na pragnienie przywracania zdrowia chorym, okazywane przez Zbawiciela. Za wzór służby choremu człowiekowi Ksiądz Kardynał postawił służebnicę Bożą Hannę Chrzanowską, krakowską pielęgniarkę i instruktorkę pielęgniarstwa, która w porozumieniu z abp. E. Baziakiem, kard. K. Wojtyłą i ks. F. Machayem, proboszczem parafii mariackiej zaczęła tworzyć początki pielęgniarstwa parafialnego w Krakowie. Szkoliła ona pielęgniarki do opieki nad obłożnie chorymi w ich domach i zorganizowała akcję opieki nad obłożnie chorymi w archidiecezji. Opracowała też wytyczne dla parafialnych opiekunek przewlekle chorych. Jej proces beatyfikacyjny rozpoczął się 3 listopada 1998 r.

Stacja Opieki, powstała w siedzibie Caritas w Krakowie, jest trzecią tego typu placówką krakowskiej Caritas (pierwsza stacja powstała w październiku 1998 r. w Zakopanem, druga w grudniu 1999 r. w Wieliczce).

Zadaniem stacji jest pielęgnacja i rehabilitacja osób przewlekle chorych, przebywających w domach. Zatrudnione w stacji dwie pielęgniarki będą dojeżdżać do domów i mieszkań chorych i wykonywać na miejscu wszystkie potrzebne zabiegi pielęgnacyjne i medyczne: zastrzyki, opatrunki, pomiary poziomu cukru we krwi, pomiary ciśnienia, badanie EKG, pobieranie krwi do badań, kąpiele, obcinanie paznokci, toaletę przeciwodleżynową itp. Wszystkie usługi stacji będą bezpłatne.

Zadaniem stacji jest skrócenie czasu przebywania osoby chorej w szpitalu do koniecznego minimum poprzez zapewnienie pełnej, fachowej pomocy pielęgniarskiej w domu pacjenta. Drugim, równie ważnym celem jest pomoc rodzinom, na których dotychczas spoczywał ciężar pielęgnacji osób przewlekle chorych.

Stacja będzie prowadzić też wypożyczalnię sprzętu rehabilitacyjnego (kule, laski, chodziki, balkoniki itp.). Pracownicy stacji będą wspierani przez zespół wolontariuszy, którzy będą odwiedzać samotne osoby wymagające opieki w celu pomocy w codziennych potrzebach (zakupy, sprzątanie mieszkania itp.).

Działalność stacji jest finansowana przez krakowską Caritas, trwają jednak rozmowy z Miastem Kraków, zainteresowanym tego typu ośrodkami.