10-lecie Caritas Diecezji Ełckiej
Czwartek, 05 Września 2002 17:30
Uroczystości 10-lecia istnienia Caritas Diecezji Ełckiej odbyły się 5 września w Ełku.Ełk, 05.09
Uroczystości 10-lecia istnienia Caritas Diecezji Ełckiej odbyły się 5 września w Ełku. Mszy św. w katedrze przewodniczył bp Edward Samsel. Przed Eucharystią Biskup ełcki poświęcił dwa nowe dzieła Caritas: Aptekę św. Brunona oraz noclegownię.
Po Mszy św. odbyło się sympozjum naukowe. Sprawozdanie z dziesięciu lat działalności diecezjalnej Caritas przedłożył jej dyrektor ks. prałat Tadeusz Herman. Natomiast oficjał Sądu Biskupiego w Ełku ks. dr Roman Szewczyk wygłosił prelekcję “Istota Caritas diecezjalnej na podstawie prawa kościelnego i dokumentów Kościoła oraz prawa cywilnego”.
Pierwszy biskup ełcki Wojciech Ziemba powołał Caritas Diecezji Ełckiej 1 września 1992 r. Swoją działalność rozpoczęła ona od wydawania posiłków dla potrzebujących z terenu miasta Ełku i okolic. Były one przygotowywane w kuchni seminaryjnej. W pierwszych miesiącach wydawano codziennie do 50 posiłków, później ta liczba wzrosła do 80, a nawet i 100.
W 1995 r. zrodziła się myśl o zorganizowaniu miejsc noclegowych dla osób bezdomnych. Od razu też przystąpiono do realizacji zamierzenia. Do zimy 1996 r. przygotowano dwa pomieszczenia z 20 miejscami noclegowymi. Ale liczba bezdomnych ciągle wzrastała. Zaistniała więc konieczność zorganizowania nowych miejsc. Z inicjatywy bp. Edwarda Samsela oraz przy wydatnej pomocy prezydenta miasta i Rady Miejskiej udało się zorganizować noclegownię i stołówkę w pomieszczeniach przy ul. Kościuszki 17. Pomieszczenia te, przekazane Caritas przez władze miasta w 1998 r., remontowali w większości bezdomni. Jest tam do dyspozycji stołówka dla ubogich, a także 30 miejsc noclegowych dla mężczyzn oraz 7 miejsc dla matek z dziećmi.
Caritas obejmuje swoją troską potrzebujących także w innych częściach diecezji. W 1997 r. została utworzona i zarejestrowana Stacja Opieki Caritas w Białej Piskiej. Jest to placówka opieki pielęgniarskiej nad chorymi, starszymi i niepełnosprawnymi w domu. Druga taka stacja opieki powstała w 2000 r. w Puńsku. W powiązaniu ze stacjami opieki działają również gabinety rehabilitacyjne, fizykoterapeutyczne z pełnym wyposażeniem.
Szczególną grupą osób wymagających pomocy są niepełnosprawni. Z myślą o nich Caritas podjęła współpracę z Katolickim Stowarzyszeniem Osób Niepełnosprawnych Diecezji Ełckiej. Owocem tej współpracy są utworzone warsztaty terapii zajęciowej w Ełku. Są one metodą rehabilitacji przez włączenie uczestnika w praktyczne, twórcze zajęcia. Istnieją tu np. pracownie stolarskie, wikliniarskie, kulinarne, krawieckie, malarskie. Drugie warsztaty terapii zajęciowej zostały utworzone w Gołdapi.
Od dwóch lat Caritas organizuje w poszczególnych miastach diecezji dodatkową zbiórkę pieniężną. Zbiórki przeprowadzane są zasadniczo w styczniu. Zebrane pieniądze przeznacza się na zakup niezbędnego sprzętu medycznego dla szpitali. Zakupiono m.in. dla szpitala miejskiego w Ełku - komorę laminarną do chemioterapii i kardiomonitor do monitorowania podstawowych parametrów życiowych najciężej chorych dzieci, a dla szpitala w Suwałkach i dla szpitala w Olecku - pompy infuzyjne. Ponadto Caritas dofinansowała zakup sprzętu medycznego dla szpitala w Piszu. Dzięki staraniom i inicjatywie Caritas udało się także sprowadzić sprzęt medyczny z zagranicy.
Dodać trzeba, że Caritas Diecezji Ełckiej uczestniczy w każdej akcji pomocy, jaka jest zorganizowana przez Caritas ogólnopolską. Organizowane były zbiórki pieniężne, produktów spożywczych, odzieży, środków czystości, mebli, gospodarstwa domowego dla ludzi pokrzywdzonych przez różnego rodzaju kataklizmy, nieszczęścia i tragedie w Polsce oraz za granicą. Ostatnie zbiórki dotyczyły pokrzywdzonych przez huragan w diecezji oraz pokrzywdzonych przez powódź w Czechach.
Swoimi staraniami Caritas obejmuje dzieci i młodzież, dla których rokrocznie organizuje lub współfinansuje wakacje letnie. W ciągu minionych 10 lat zorganizowała ona wakacyjny wypoczynek dla ponad 2000 dzieci z różnych części diecezji, a także z zagranicy, zwłaszcza z Białorusi i z Litwy. Dofinansowano natomiast wypoczynek wakacyjny dla 1500 dzieci.
Osobnym dziełem Caritas na rzecz pomocy dzieciom jest rozprowadzanie przez parafie świec wigilijnych. Zapalone na wigilijnym stole mają przypominać o dzieciach zaniedbanych, ubogich, pozostawionych samym sobie, którym w szczególny czas Wigilii i świąt Bożego Narodzenia brakuje rodzinnego ciepła. W okresie Wielkanocy rozprowadza się baranki. Zebrane w ten sposób fundusze Caritas wykorzystuje w ciągu roku na pomoc w dożywianiu dzieci, pomoc rodzinom wielodzietnym, pomoc w organizowaniu wakacji letnich i zimowisk.
W działalność diecezjalnej Caritas wpisują się również oddziały parafialne, których obecnie jest w diecezji prawie 40. Bez współpracy parafialnych oddziałów Caritas i parafialnych zespołów charytatywnych, bez współpracy księży proboszczów i wiernych diecezji, pomoc w tak szerokim zakresie, w jakim jest świadczona, byłaby niemożliwa.
Najnowszym przedsięwzięciem ełckiej Caritas jest Apteka św. Brunona. Pomysłodawcą jej utworzenia był ks. Dariusz Kruczyński, wicedyrektor Caritas Diecezji Ełckiej. Apteka podlega diecezjalnej Caritas. Leki będą refundowane w części lub całości przez Caritas. Jeśli kogoś nie będzie stać na ich wykupienie, będzie mógł zgłosić się do ełckiego biura Caritas i, gdy zaistnieje taka potrzeba, zostaną one wykupione po wcześniejszym rozpatrzeniu wniosków i rozpoznaniu sytuacji. Apteka czynna codziennie (oprócz niedziel i świąt kościelnych) oferuje szeroki asortyment leków, jak w innych aptekach, z wyjątkiem tych, których sprzedaż nie godzi się z etyką chrześcijańską. Nie ma tu środków antykoncepcyjnych ani prezerwatyw. Apteka jest ogólnodostępna, otwarta dla wszystkich.