Rok Caritas

Towarzystwo Pomocy im. św. Brata Alberta czci swego Patrona

Caritas Diecezji Rzeszowskiej

albert 14001albert 14008
W liturgiczne wspomnienie św. Brata Alberta – Adama Chmielowskiego w  kaplicy Centrum Charytatywnego Diecezji Rzeszowskiej, znajdującej się w schronisku dla bezdomnych mężczyzn, biskup Kazimierz Górny przewodniczył Eucharystii.

Koncelebrowali z nim ks. Stanisław Słowik - dyrektor Caritas Diecezji Rzeszowskiej oraz ks. dr Wiesław Matyskiewicz. W uroczystości obok zarządu Towarzystwa, na czele z prezesem Aleksandrem Zaciosem, uczestniczył proboszcz parafii farnej ks. Jan Szczupak. Biskup do zgromadzonych członków Rzeszowskiego Towarzystwa, pracowników, prezesa Wspólnoty „Emaus” - Jacka Drążka, podopiecznych schroniska dla mężczyzn z Rzeszowa, schroniska dla kobiet z Racławówki oraz wolontariuszy, powiedział w homilii m.in.: Św. Brat Albert nie tylko był malarzem, który znany jest z wielu obrazów, na czele z wizerunkiem Chrystusa w koronie cierniowej ECCE HOMO Oto Człowiek, ale z postawy patriotycznej i miłosiernego serca. To on poprosił Władysława Zamojskiego o podarowanie dwóch działek na Kalatówkach, aby otworzyć tam dwie placówki dla Sióstr i Braci. albert 14006Pasterz mówił dalej o pochyleniu się Brata Alberta nad bezdomnymi i biednymi w Krakowie oraz w wielu innych miejscach. Biskup zauważył także wielki patriotyzm tego świętego, czego wyrazem był jego udział w powstaniu styczniowym, w którym utracił nogę. Kaznodzieja wskazał również, wielkość postawy Adama Chmielowskiego, którą dostrzegł też św. Jan Paweł II pisząc o nim znane dzieło „Brat naszego Boga” oraz dokonując jego beatyfikacji, a następnie kanonizacji.

         Druga część świętowania miała miejsce w Centrum Integracji Społecznej,  prowadzonym przez Rzeszowskie Towarzystwo,  gdzie przy albertyńskim chlebie zgromadzeni dzielili się doświadczeniami form pomocy biednym i bezdomnym, a prezes Wspólnoty „Emaus” zaprezentował powstającą placówkę w Nowej Wsi Czudeckiej.
s. Joanna Smagacz