Rok Caritas

Caritas Diecezji Sosnowieckiej organizacją pożytku publicznego

Caritas Diecezji Sosnowieckiej

Sąd Okręgowy w Katowicach przyznał 8 grudnia 2004 roku Caritas Diecezji Sosnowieckiej status organizacji pożytku publicznego. Dzięki temu podatnicy mogą odpisać jeden procent podatku dochodowego na cele statutowe tej organizacji.

Sosnowiec, 08.12.2004

Sąd Okręgowy w Katowicach przyznał 8 grudnia 2004 roku Caritas Diecezji Sosnowieckiej status organizacji pożytku publicznego. Dzięki temu podatnicy mogą odpisać jeden procent podatku dochodowego na cele statutowe tej organizacji, czyli pomóc najbiedniejszym.

Decyzja sądu została podjęta w święto Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. - To chyba znak, że Matka Boża nam sprzyja - zastanawia się ks. Stefan Wyporski, dyrektor sosnowieckiej Caritas. Podkreśla jednak, że wiąże się to np. z wymogiem jeszcze staranniejszego prowadzenia księgowości i kontrolami, do których upoważniony jest Urząd Skarbowy. - Wynika to stąd, że podatnicy mogą odtąd przekazywać jeden procent podatku dochodowego na nasze konto - wyjaśnia dyrektor sosnowieckiej Caritas. Termin przyznania tytułu organizacji pożytku publicznego jest bardzo ważny - większość podatników właśnie rozpoczęła rozliczenia z fiskusem za 2004 rok.

- Nie wiem, ile pieniędzy wpłynie na nasze konto od ludzi wielkiego serca, ale potrzeb jest na pewno dużo. Przygotowujemy się np. do uruchomienia stołówki dla najbiedniejszych w Olkuszu, pomagamy dziesiątkom bezdomnych w Sosnowcu, Będzinie i Dąbrowie Górniczej, pomagamy rodzinom w sytuacjach losowych, wysyłamy dzieci na kolonie letnie - wylicza ks. Wyporski.

Od 1 stycznia 2004 roku obowiązuje Ustawa o Organizacjach Pożytku Publicznego i Wolontariacie. Na rzecz takiej zarejestrowanej organizacji można przekazać jeden procent podatku dochodowego od osób fizycznych. Aby przekazać jeden procent podatku dochodowego na organizację użytku publicznego, np. Caritas sosnowiecką, należy najpierw obliczyć swój podatek dochodowy, a następnie jeden procent tej kwoty wpłacić na konto wybranej organizacji. W oświadczeniu podatkowym wyliczoną sumę 1 proc. należy wpisać w kolumnie 181 (PIT-36) lub w kolumnie 111 (PIT-37). Urząd Skarbowy zwróci tę sumę wraz ze zwrotem nadpłaconego podatku. Osoby, które już się rozliczyły, mają prawo do 30 kwietnia złożyć deklarację korygującą wcześniejszy PIT, jeżeli tylko wpłacą wyliczoną kwotę na konto organizacji pożytku publicznego. Przy podejmowaniu decyzji, którą z organizacji użytku publicznego wesprzeć, nie należy kierować się regionem, w którym działa. Na przykład na konto Caritas w Sosnowcu mogą wpłacać osoby niezależnie od miejsca zamieszkania.

Konto bankowe Caritas Diecezji Sosnowieckiej, ul. Wawel 19, Sosnowiec: BPH o/Dąbrowa Górnicza: 61 1060 0076 0000 3200 0031 5439.