Rok Caritas

Kieleckie media wypowiadają wojnę narkotykom

Kielecka Caritas zainicjowała przedwakacyjną akcję antynarkotykową w miejscowych mediach.

Kielecka Caritas zainicjowała przedwakacyjną akcję antynarkotykową w miejscowych mediach. Tutejsze środki przekazu wystartowały z przesłaniem 20 czerwca. W województwie świętokrzyskim 29,5% młodzieży ze szkół ponadgimnazjalnych przyznało się do próbowania lub używania środków psychoaktywnych.

Do 26 czerwca kielecka prasa, radio i telewizja będą informować o niebezpieczeństwach, rozmiarach i sposobach przeciwdziałaniu narkomanii. W artykułach prasowych i radiowych programach przedstawiane będą również instytucje zajmujące się profilaktyką antynarkotykową oraz pomocą dla uzależnionych i ich rodzin. - Rodzice muszą rozmawiać z dziećmi na temat narkomanii - stwierdziła Teresa Czarnomska, psycholog z Punktu Konsultacyjnego dla Osób Uzależnionych i ich Rodzin prowadzonego przez Caritas Diecezji Kieleckiej. Dodała, że rozmowy te muszą być dostosowane do wieku dziecka. - Zanim dzieci wyjadą na wakacje, rodzice muszą uświadamiać im, że odmowa przyjęcia narkotyku nie oznacza słabości, ale świadczy o dorosłości i dojrzałości emocjonalnej - powiedziała KAI Czarnomska. Zaznaczyła, że nawet jeśli syn czy córka już bierze narkotyki, wszystko jest do uratowania, bo nawet z beznadziejnej z pozoru sytuacji można znaleźć wyjście.

Podczas anonimowych badań w szkołach ponadgimnazjalnych woj. świętokrzyskiego 29,5% młodzieży przyznało się do próbowania lub używania narkotyków. Badania te przeprowadzili w latach 2000 i 2001 pracownicy Akademii Świętokrzyskiej kierowani przez ks. prof. Jana Śledzianowskiego. Stwierdzono, że wiek inicjacji narkotycznej mieści się w przedziale 6-18 lat, ale poniżej 11 roku życia jest marginalny. Dominujący jest wiek 14-17 lat. Podczas inicjacji młodzi ludzie próbowali przede wszystkim marihuanę lub haszysz, leki psychotropowe lub nasenne, amfetaminę i LSD wraz z jego odmianami, np. “ufo”.