Rok Caritas

Pozostałe

Projekty Caritas Polska realizowane na Haiti

Pozostałe

Czwartek, 08 Września 2011 23:02

Projekt odbudowy szkoły w Kompleksie Edukacyjnym Marii Wspomożycielki należącym do Sióstr Salezjanek
Projekt dotyczy odbudowy szkoły (40 klas szkolnych) stanowiącej jeden z budynków Kompleksu Edukacyjnego Marii Wspomożycielki należącego do Zgromadzenia Sióstr Salezjanek w Port-au-Prince, w dzielnicy La Saline. Szkoła została całkowicie zniszczona przez trzęsienie ziemi 12 stycznia br. Szkoła oferuje edukację dla 2500 dzieci od 1 do 9 cyklu edukacyjnego.   
Siostry zajmują się edukacją szkolną i pastoralną najuboższych dzieci i młodzieży z pobliskich dzielnic uchodzących za najbardziej niebezpieczne dzielnice stolicy.
Oprócz tego Siostry prowadzą internat dla 96 dzieci, dwie szkoły: półprywatną pw. Maryi Wspomożycielki oraz szkołę państwową pn. „Ecole Mixte La Salesienne. Jedna z sióstr w ramach programu nauki czytania i pisania „AMIS/AMIES” prowadzi zajęcia dla 90 osób dorosłych analfabetów. Zaangażowanie 76 nauczycieli świeckich i 34 personelu wspomagającego w kompleksie edukacyjnym świadczy o żywotności dzieła na tamtym terenie. Ok. 1550 młodzieży w wieku od 15 do 25 lat uczęszcza w weekendy na kursy zawodowe, gdzie zdobywają umiejętności praktyczne tj. informatyka, obsługa video, naprawa samochodów, nauka gotowania, kosmetyka itp. Oprócz tego siostry dożywiają uczniów w szkole oraz przychodzących w weekendy.

Projekt odbudowy Centrum Formacyjnego dla Kobiet należącego do Zgromadzenia Córek Maryi Królowej Niepokalanie Poczętej
Projekt dotyczy odbudowy Centrum Formacyjnego dla dziewcząt prowadzonego przez Zgromadzenie Córek Maryi Królowej Niepokalanie Poczętej w Port-au-Prince. Budynki gdzie uczyły się dziewczęta oraz dom Sióstr zostały całkowicie zniszczone przez trzęsienie ziemi 12 stycznia br.
Zgromadzenie Córek Maryi Królowej Niepokalanie Poczętej powstało na Haiti w 1971 r. i jego charyzmatem jest pomoc w kształceniu dziewcząt. Siostry mają 8 domów na Haiti, obecnie jest 46 sióstr.  
Siostry zajmują się kształceniem zawodowym młodych dziewcząt, przygotowując je do roli przyszłych żon i matek. Szkoła trwa dwa lata, zajęcia odbywają się od poniedziałku do piątku. Szkoła kończy się otrzymaniem certyfikatu. W jednym kursie uczestniczy ok. 50 - 60 dziewcząt, które mieszkają przez ten czas u sióstr, które zapewniają wyżywienie i internat. Młode dziewczęta pochodzą z różnych stron Haiti.

Projekt odbudowy szkoły podstawowej prowadzonej przez Zgromadzenie Córki Maryi Paridaens
Celem projektu jest odbudowa szkoły Maryi Wieczystej Wspomożycielki prowadzonej przez Zgromadzenie Córek Maryi Parideans. Zgromadzenie istnieje na Haiti od 50 lat. W szkole podstawowej uczy się 600 uczniów. Szkoła została zniszczona przez trzęsienie ziemi.

Projekt „Adopcja na odległość dzieci z Haiti”
Projektem objęte są dzieci haitańskie z rodzin wielodzietnych, bezrobotnych, gdzie rodzice są analfabetami. Caritas Polska ogłosiła apel o objęcie finansową opieką dzieci z Haiti. Udzielana pomoc zapewni dzieciom pokrycie kosztów utrzymania i jego naukę w szkole podstawowej lub naukę zawodu w tym: zakup żywności, odzieży, niezbędnych leków oraz zakup przyborów szkolnych. Adopcja na odległość daje rodzicom adopcyjnym możliwość nawiązania kontaktu z dzieckiem pozostającym pod ich opieką.  
Koszt miesięcznego utrzymania dziecka to równowartość 20 USD, która obejmuje opłacenie szkoły
i wyżywienia.


Koordynator projektu:
Marta Titaniec
e-mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.
tel. 608-424-880

„Jałmużna Wielkopostna” 2010 - Solidarni z chorymi

Pozostałe

Środa, 07 Września 2011 17:44

2Hasło nawołuje do solidarności z tymi, którzy pomimo choroby i cierpienia chcą godnie żyć. „Jałmużna Wielkopostna” skierowana jest także do wszystkich troszczących się o chorych i cierpiących.

W 2010 roku Caritas w Polsce rozprowadziła około 1 mln 100 tys. skarbonek. - Zebrane pieniądze przekazywane są do diecezjalnych Caritas i parafii na wsparcie programu leczenia i rehabilitacji chorych w różnym wieku. W 2009 roku udało się zebrać kilka milionów złotych, które wystarczyły na zakup lekarstw, sfinansowanie operacji chirurgicznych i pobyt na turnusach rehabilitacyjnych dla 5,7 tys. dzieci i 17,5 tys. dorosłych z całej Polski – podkreśla Dyrektor Caritas Polska ks. Marian Subocz.

Kampania społeczna „Jałmużna Wielkopostna” jest odpowiedzią Caritas Polska m.in. na papieskie Orędzie Wielkopostne. W 2011 roku Papież Benedykt XVI przypomniał, że post, który może mieć różne motywacje, nabiera dla chrześcijanina znaczenia głęboko religijnego: czyniąc nasz stół uboższym, uczymy się pokonywać egoizm, aby żyć w logice daru i miłości: znosząc pozbawienie czegoś - i to nie tylko zbytecznego - uczymy się odwracać spojrzenie od naszego "ja", aby odkryć Kogoś obok nas i rozpoznać Boga w obliczach tylu naszych braci. Dla chrześcijanina post nie powoduje zamknięcia się, ale otwiera bardziej na Boga i na potrzeby ludzi, a także sprawia, że miłość do Boga staje się miłością do bliźniego - apeluje Ojciec Święty. Szczególnie mocno brzmi - w kontekście dramatycznych wydarzeń na świecie - wezwanie do praktykowania jałmużny.

Wielkopostnym darem może być również przekazanie na cele charytatywne 1 % podatku dochodowego w rocznym zeznaniu podatkowym. W 2010 roku wpłaty z podatku Caritas Polska przeznaczyła na wyposażenie wypożyczalni sprzętu rehabilitacyjnego w całej Polsce.

 

Sześć tysięcy „Tornistrów pełnych uśmiechów”

Pozostałe

Środa, 31 Sierpnia 2011 02:03

W 2010 roku, podobnie jak w ubiegłym, nie wszyscy uczniowie mogli spokojnie rozpocząć nowy rok szkolny. Pierwsza fala powodzi, potem druga i kolejna… zabrały ludziom często dorobek całego życia. Wskutek powodzi ucierpiały zwłaszcza dzieci, które musiały być silne i dzielne by pomagać rodzicom
w trudnych chwilach.

Z myślą o tych właśnie dzieciach w Polsce oraz ich rodzinach, a także wszystkich osobach które włączyły się w akcję pomocy powodzianom, prowadzoną przez Caritas Polska,
4 września, po raz drugi zorganizowaliśmy wielki piknik rodzinny pod hasłem „Tornister pełen uśmiechów”. Przy muzyce i pląsach bawiliśmy się na Rynku w Skierniewicach,
w stolicy kwiatów, owoców i warzyw by odsunąć przykre chwile i pomóc dzieciom
wejść z uśmiechem w nowy rok szkolny. Dzięki SMS-om o treści „POMAGAM” wysyłanym pod numer 72052, udało się nam zakupić sześć tysięcy wyprawek szkolnych, dla wszystkich małych powodzian, zgłoszonych przez dyrektorów diecezjalnych Caritas.

Podczas pikniku odbyło się kilkanaście koncertów i pokazów. Wspólną zabawę rozpoczęły  dzieci z telewizyjnego „Ziarna”, zachęcając najmłodszych uczestników i ich opiekunów do pląsów na Rynku. Piosenkę „Pomóżmy IM”, zadedykowaną powodzianom z Polski, zaśpiewały zespoły „Boys” i „Classic”. – Ten piknik, to fantastyczna inicjatywa.
Z przyjemnością śpiewamy dla tych, których dotknęła powódź w tym roku. Cieszymy się, że publiczność dobrze się bawi przy naszej muzyce, zachęcamy do wysyłania SMS-ów
– krzyczał ze sceny lider zespołu Classic, Robert Klatt.

W czasie pikniku wystąpiły również takie gwiazdy jak: Blenders, Chłopcy z placu broni, Pectus, Kasia Nova, Szymon Wydra z zespołem Carpe Diem i Danzel. Piknik uświetniły występy zespołów taneczno-wokalnych i recytatorskich z młodzieżowych Domów Kultury w Skierniewicach. Niesamowitą energią popisał się zespół „Tęcza”, który porwał do zabawy cała publiczność.

Miłośnicy drobiazgów i starych pamiątek, wzdłuż Rynku mogli obejrzeć wystawę kolekcjonerską. Policja, Straż Miejska i Straż Pożarna zapewniły bezpieczeństwo na najwyższym poziomie. Kiedy na środku Rynku jeden z samochodów stanął w ogniu - reakcja służb była natychmiastowa! Na szczęście był to tylko pokaz umiejętności  Straży Pożarnej, a nie prawdziwy wypadek.

Skierniewice, które słyną z pysznych jabłek, stanęły na wysokości zadania. Każde dziecko mogło liczyć na świeże owoce. Nie brakowało też innych przysmaków, podczas pikniku rozdano aż dwieście kilogramów krówek i ponad dwa i pół tysiąca lizaków. Dzięki wsparciu firmy „Hortex”, dzieciom dostarczono też dwa tysiące soczków. W ramach działań podjętych przez Urząd Miasta Skierniewice, na Rynku odbyła się II edycja Festiwalu pod hasłem „Muzyka ku Górze”, na którym wystąpiły Strachy na lachy, Piotr Nagiel z zespołem STO% oraz Marek Piekarczyk. Festiwal, zorganizowany w ramach programu „Bezpieczna szkoła w bezpiecznym mieście”, zakończył piknik późnym wieczorem, około 22.30.

Poza mieszkańcami miasta, w pikniku uczestniczyli też ważni goście - 600 małych powodzian, którzy przyjechali z południa Polski aby bawić się na pikniku. Każde z dzieci otrzymało tornistry wypełnione zeszytami, kalkulatorami „Vector”, długopisami, kredkami, plasteliną, farbami i przyborami matematycznymi. Pogoda dopisała, cały dzień świeciło słońce. Dzieci były bardzo szczęśliwe, korzystały ze wszystkich atrakcji które przygotowało Miasto, takich jak wesołe miasteczko, trampoliny, karuzela, malowanie buzi, konkursy z nagrodami, gry i zabawy. – Najfajniejsze były koncerty i lwy, które mogliśmy ciągnąć za ogon. Podobali mi się też wysocy szczudlarze, którzy rozdawali pyszne krówki – powiedział dziesięcioletni Maciek ze Świniar.

Dzięki współpracy z Redakcją Programów Katolickich TVP S.A. piknik na żywo transmitowała Telewizyjna Jedynka. Wszyscy, którzy nie mogli przybyć na Rynek do Skierniewic, mogli bawić się z nami w domu i wysyłać SMS-y na rzecz wyprawek szkolnych dla małych powodzian. Piknik miał też wielu patronów medialnych, dzięki którym było o nas głośno nie tylko w Skierniewicach. Medialnie wspierali nas: Tygodnik Katolicki „Niedziela”, Gość Niedzielny, Radio Victoria, ITS Skierniewice i Polska The Times Dziennik Łódzki, Ziemia Sochaczewska, Nowy Łowiczanin, Radio Fama Sochaczew, Radio RSC, Głos Skierniewice i okolice i Express Sochaczewski.

Wszystkim sponsorom, patronom medialnym, a w szczególności Redakcji Programów katolickich TVP, panu Leszkowi Trębskiemu, prezydentowi Urzędu Miasta Skierniewice oraz pani Beacie Jabłońskiej, I zastępcy prezydenta Miasta Skierniewice, firmie WorldMedia, oraz firmom: Zibi S.A., Hortex, TOI TOI Polska, Lem, Roland Polska,  Carrefour, Zakładom Mięsnym „Olewnik”, Salonom Muzycznym „Riff” oraz Grupie „Sandoz”, składamy serdeczne podziękowania za owocną współpracę ogromną pomoc w zorganizowaniu pikniku.

Wrzuć uśmiech do tornistra - wyślij SMS dla dzieci

Pozostałe

Wtorek, 17 Maja 2011 14:58

tornister_plakatTrwa ogólnopolska kampania "Tornister pełen uśmiechów", której celem jest pomoc dzieciom i młodzieży poprzez zebranie funduszy na zakup i wyposażenie wyprawek szkolnych.

Za kilkanaście dni koniec wakacji i początek nowej przygody w szkole. Dzieci gromadzą już zeszyty, książki, piórniki, kredki i wszystko, co pomoże im w zdobywaniu wiedzy i rozwijaniu talentów. Nie każdy uczeń ma jednak wyprawkę do szkoły. Caritas Polska chce pomóc dziesięciu tysiącom dzieci wejść z uśmiechem w nowy rok szkolny.

W ramach ogólnopolskiej kampanii "Tornister pełen uśmiechów" chcemy wyposażyć dzieci w tornistry i podstawowe przybory szkolne.

- W 2010 i 2011 roku ufundowaliśmy 8,5 tys. wyprawek szkolnych dla uczniów, którzy ucierpieli wskutek powodzi. Zainteresowanie Polaków naszą inicjatywą oraz świadomość trudnej sytuacji polskich dzieci w wieku szkolnym, wpłynęły na naszą decyzję o kontynuowaniu kampanii "Tornister pełen uśmiechów" w całym kraju. Według raportu Komisji Europejskiej 26% dzieci w Polsce żyje w biedzie. Jest to największy odsetek wśród wszystkich krajów UE. Caritas w Polsce otacza dzieci szczególną opieką, uważamy, że pomoc uczniowi to konieczna inwestycja. Dając dziecku szansę na edukację i umożliwiając mu rozwój, kształtujemy młodego człowieka, który w przyszłości będzie decydował o losach Polski - podkreśla ks. Marian Subocz, Dyrektor Caritas Polska.

Finał kampanii odbędzie się podczas trzeciego pikniku rodzinnego pod hasłem "Tornister pełen uśmiechów", organizowanego przez Caritas Polska, wspólnie z Caritas Archidiecezji Poznańskiej oraz Urzędem Miasta Poznania, który finansuje finałowy koncert. Tradycyjnie piknik odbędzie się w pierwszy weekend roku szkolnego, tym razem 3 września na Placu Wolności w Poznaniu.

Impreza ma charakter charytatywny. Na gości czeka wiele atrakcji: koncerty, konkursy i wspólna zabawa. W tym roku Poznań dostarczy niezapomnianych wrażeń. Podczas imprezy wystąpią m.in. Ewa Farna, Volver, Paweł Stasiak z zespołem Papa D, Monika Kuszyńska. W programie także występy gwiazd "You Can Dance" oraz "Must Be The Music".

Dzięki współpracy z Redakcją Programów Katolickich TVP S.A. piknik będzie transmitowała Telewizyjna Jedynka. Wszyscy, którzy nie mogą uczestniczyć w wydarzeniu, będą mogli bawić się z nami w domu i wysyłać SMS-y, które tysiącom dzieci pomogą wejść z uśmiechem w nowy rok szkolny.


Nie bądź obojętny i włącz się do akcji!

 

Żeby wspomóc akcję wystarczy w dniach od 15 sierpnia do 4 września wysłać
SMS o treści POMAGAM pod numer 72052 (koszt 2,46 zł)
lub dokonać wpłaty na konto z dopiskiem: TORNISTER

CARITAS POLSKA
ul. Skwer Kard. Wyszyńskiego 9, 01-015 Warszawa
Bank PKO BP S.A. 70 1020 1013 0000 0102 0002 6526
Bank Millenium S.A. 77 1160 2202 0000 0000 3436 4384


Jesteś producentem artykułów szkolnych i chcesz pomóc?
Skontaktuj się z nami i zostań sponsorem! mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.

 

Strona 1 z 2